En İyi Hız Testi Araçları

Sayfa ve site hızı şuanda bulunduğumuz dönemde en önemli etkenlerden biridir. Hem kullanıcı deneyimini etkiler hem de Google sıralamalarında bir faktördür. (Google aramalarında şuanda mobilde bir etkendir. Yakında gelecek güncelleme ile masaüstünde de bir etken olacak.) Google sıralamalarına etki eden bu faktör nasıl ölçümlenir? Hangi araçlar kullanılır? En iyi hız testi araçları hangileridir? Tüm sorularınız cevapları içeriğimde okumaya devam edin 😊

Sayfa Hız Testi Aracı Nedir?

Sayfa hız testi aracı, bir sitenin arayüzünü ya da herhangi bir sayfasının taranarak 100 üzerinden bir skor verilmesi sonucu sitenizin açılma süresini öğrendiğiniz bir araçtır. Hız testi araçları gerçek verileri vermeyebilir ya da verirken çeşitli öneriler sunabilir, örneğin kullanmayı seçtiğiniz araca göre değişebilen bir sayfa puanı, yüzde veya skor sunar.

Gerçek puan araçlar arasında değişebilse de, hepsi aynı tür önermeleri sizlere sunmaktadır. Sayfa hızınızı nelerin etkilediğini öğrendikten sonra, sitenizi daha hızlı açılacak şekilde optimize edebilirsiniz. Bu, sayfada geçirilen süre, hemen çıkma oranı ve ilk açılma süresi gibi özelliklerin büyük ölçüde iyileştirerek daha iyi kullanıcı deneyimi sunmak için sizlere rapor hazırlarlar.

Neden Site Hızı Test Edilmelidir?

Site hızı test edilmesi kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak için yapılmalıdır. Kullanıcıların site hızı sayesinde dönüşüme daha fazla katkı sağlaması ve Google aramalarında yükselmenize katkı sağlayacaktır. Web sitesinin gerçekte ne kadar iyi performans gösterdiğine dair veri sağlamayı amaçlayan hız testi araçları, geliştiricilere yalnızca sitelerinin veya uygulamalarının ne kadar hızlı olduğunu değil, aynı zamanda sayfadaki hangi öğelerin yavaşlamaya neden olduğunu da bilmesini sağlamaktadır. Kötü performans gösteren web siteleri, kullanıcıların yavaşlıktan dolayı siteyi terk etmelerine neden olabilir. Yavaş site performansı, arama sıralamalarını, dönüşüm oranlarını ve genel kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği için bu da yavaş sitelere önemli oranda gelir kaybı yaşatacaktır.

En İyi Hız Testi Araçları

PageSpeed ​​Insights

PageSpeed Insights araçlar arasında en iyi hız testi aracıdır. Neden mi? Sitenizin hızını hızlı bir şekilde ölçümler sonrasında Google kriterlerine uygun olan yapılarda web sitenize yardımcı olur. Ayrıca Google’ın bir aracı olduğundan PageSpeed Insights aracına uymaktan korkmayın. Eğer önemli derecede web sitenize ziyaret eden kullanıcılarınız varsa onlara daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için PageSpeed ​​Insights testini kullanabilirsiniz. Web sitenizi masaüstü ve mobil için 1 ile 100 arasında bir skorda karşılaştırır ve puanlamanızı yapar. Puan ne kadar yüksek olursa, site o kadar hızlı olur. Burada önemli olan sitenizi işlemlerden sonra ne kadar yükselttiğinizdir.

Pagespeed Insights

PageSpeed ​​Insights’ın Faydaları:

  • Kolay kullanıcı arayüzü sayesinde işlemlerinizi zorlanmadan halledebilirsiniz. Test tamamlandıktan sonra, oluşturmayı engelleyen kod, sayfa boyutları ve daha fazlası hakkında detaylı rapor alabilirsiniz.
  • Sitenizin hızını artırmak için gerçekleştirebileceğiniz özellikleri sizlere sunar.
  • Google’ın kendi sayfa hızı testi aracı olduğu için size sunduğu veriler oldukça kıymetlidir. Web sitenizi sıralamak istediğiniz ana arama motoru olan bu aracı desteklediğini için önerilen düzeltmeleri yapmanız siteniz açısından büyük yarar sağlayacaktır.

GTmetrix

İkinci olarak en çok kullanılan site hızı test aracı ise GTmetrix’dir. PageSpeed Insights gibi bu araç da ücretsiz bir şekilde herkesin kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Diğer test araçlara göre kullanımı basit olan GTmetrix’e tıkladığınızda sadece sitenin URL’sini girin ve analiz et’i tıklayın. GTMetrix, sayfa hızı, performans puanı, zamanlamalar vb. hakkında ayrıntılar sağlar. Ayrıca test sırasında ortaya çıkan sorunların düzeltilmesiyle ilgili önerileri de sunar.

GTMetrix

GTmetrix’in Faydaları:

  • Konum, site performansı için son derece önemlidir. GTmetrix, kullanıcılara web sitelerini farklı konumlardan test etme fırsatı sunar. GTmetrix raporu yalnızca hangi yükün hızlı, hangi yükün geç olduğunu göstermez. Önem derecesine göre sıralanmış olası sorunları ve ne kadar iyi yaptığınıza bağlı olarak ek puanları listeler.
  • PageSpeed Insights’da olduğu gibi belirli bir URL’yi test etmek istediğiniz konumu seçebilirsiniz.
  • Bir başka güzel ve kullanışlı olan sistemi de AdBlock özelliğidir. Bu özelliği etkinleştirebilir ve reklamların URL’nin yüklenme süreleri üzerindeki etkilerini görebilirsiniz.

İçeriğim bu kadardı 😊. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Ayrıca aklında takılan soruları belirtmek için aşağıda yorum yapabilirsiniz. SEO ile ilgili daha fazla makale için SEO kategorimi ziyaret edebilirsiniz.

Efehan Yıldız

Efelerin Efesi sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Ben bu sözü biraz değiştirip Efelerin Efesi değil, Dijitalin Efe’si sözü ile yola çıktım. İddialı bir söz olduğunun farkındayım ama iddialı olmadan da başarı olmaz 🙂

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir