WordPress’te Maksimum Dosya Yükleme Boyutu Nasıl Artırılır (5 Farklı Yöntem)

WordPress’te maksimum dosya yükleme boyutunu nasıl artıracağınız konusunda sorun mu yaşıyorsunuz?

Varsayılan maksimum yükleme boyutu değeri, barındırıcınıza bağlıdır, ancak bazı durumlarda oldukça düşük olabilir. Bu, dosyaları WordPress sitenizin Medya Kitaplığı’na veya diğer yükleme arayüzleri aracılığıyla yüklemeye çalıştığınızda “Yüklenen dosya php.ini’deki upload_max_filesize direktifini aşıyor” gibi hatalar görmenize neden olabilir.

Neyse ki, sorunu çözmek için uygulayabileceğiniz bazı düzeltmeler var.

Bu yazıda, WordPress sitenizdeki maksimum dosya yükleme boyutunu artırmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem göstereceğim.

WordPress Maksimum Dosya Yükleme Boyutu Nasıl Kontrol Edilir

Max Upload Size

Başlamadan önce, WordPress sitenizin mevcut maksimum dosya yükleme boyutunu kontrol etmenin hızlı bir yolu.

WordPress kontrol panelinizde Medya → Yeni Ekle’ye gidin ve Maksimum yükleme dosyası boyutu değerini bulun:

Bu değer, yüklemeye çalıştığınız dosyadan daha küçükse sorun yaşamanıza sebep olacaktır.

WordPress’te Maksimum Dosya Yükleme Boyutu Nasıl Artırılır

Başlamadan önce, bu yöntemlerden bazılarının çalışıp çalışmadığının, sunucunuza bağlı olduğunu belirtmek isterim. Tüm yöntemlerin sizin özel durumunuz için işe yarayacağını garanti edemem. Ancak bir çok WordPress kullanıcısı ve barındırma yapılandırmaları için çalıştıklarını söyleyebiliriz.

Dolayısıyla, bu yöntemleri denerseniz ve sizin için işe yaramadığını fark ederseniz, bir sonraki adımınız sunucunuz desteğine ulaşmak olmalıdır. Soruna neden olan şeyi geçersiz kılabilirler.

Bu ihtarın ortadan kalkmasıyla, hadi öğreticilere geçelim

1-     Increase Maximum Upload File Size Eklentisini Kullanın

Increase Maximum File Size Eklentisi

Maksimum yükleme boyutunuzu artırmanın mutlak en basit yolu, herhangi bir kodu düzenlemeyi gerektirmediği için Increase Maximum Upload File Size eklentisini kullanmaktır.

Bununla birlikte, eklenti yalnızca sunucunuz tarafından belirlenen maksimum yükleme sınırına kadar çalışacaktır. Bu nedenle, yalnızca sorun, WordPress sitenizin yükleme sınırının herhangi bir nedenle sunucu yükleme sınırından daha düşük ayarlanmış olması durumunda sorunu çözecektir.

Sizin için çalışıp çalışmayacağını kontrol etmek için ücretsiz eklentiyi WordPress.org’dan yükleyin ve etkinleştirin. Ardından, Ayarlar → Maksimum Yükleme Dosya Boyutunu Artır seçeneğine gidin.

Sunucunuzdan maksimum yükleme boyutunu ve WordPress sitenizin mevcut site sınırını göreceksiniz. Ardından açılır listeyi kullanarak sitenizin maksimum değerinden sunucunun maksimum değerine kadar herhangi bir yerde ayarlayabilirsiniz.

Sunucunuzun maksimum yükleme boyutu hala çok düşükse, bunun için bazı kod tabanlı düzeltmeleri için okumaya devam edin.

2-     Tema Düzenleyicisinden Funtions.php Dosyasını Düzenleyin

Bazı durumlarda, aşağıdaki kod parçacıklarını temanızın functions.php dosyasına ekleyerek maksimum yükleme boyutunuzu artırabilirsiniz.

@ini_set( ‘upload_max_size’ , ’32M’ );

@ini_set( ‘post_max_size’, ’32M’);

@ini_set( ‘max_execution_time’, ‘300’ );

Rakamları ’32M’ ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Örneğin, maksimum yüklemeyi 64 MB yapmak için, bunu ’64M’ olarak değiştirebilirsiniz.

3-     .htaccess Dosyasına Kod Ekleyin

.htaccess dosyasını düzenlemek için, sunucunuza FTP veya cPanel Dosya Yöneticisi kullanarak bağlanmanız gerekir. Ardından, kök klasörde ( wp-config.php içeren aynı klasör) .htaccess dosyasını bulun .

Herhangi bir düzenleme yapmadan önce, bir şeylerin ters gitmesi durumunda güvenli bir yedeğiniz olması için dosyanın bir kopyasını yerel bilgisayarınıza indirmelisiniz (Bu olası değildir ancak .htaccess dosyası hassastır, bu nedenle her zaman bir yedek almanız gerekmektedir).

Bir yedeğinizi aldıktan sonra, dosyayı düzenleyin ve aşağıdaki kodu ekleyin:

php_value upload_max_filesize 32M

php_value post_max_size 32M

php_value max_execution_time 300

php_value max_input_time 300

Yine sayıları ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz.

4-     FTP Yoluyla Dosya Yükleme

Şimdiye kadar hiçbir şey işe yaramadıysa ve barındırıcınız sizin için maksimum yükleme dosyası boyutunu artırmazsa, WordPress Ortam Kitaplığınıza büyük dosyalar yüklemek için kullanabileceğiniz bir geçici çözüm paylaşacağım.

Bu, sorunu kalıcı olarak çözmez, ancak size dosyayı hemen yüklemeniz için bir yol sunar; bu, şu anda tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir.

Dosyaları WordPress panosu aracılığıyla yüklemeyi denemek yerine, dosyayı FTP kullanarak yükleyebilirsiniz, bu herhangi bir dosya boyutu sınırını tamamen atlar.

Başlamak için wp-content/uploads/görsel-ismi, doğru yılı / ayı seçtiğinizden emin olarak dosyayı klasöre yüklemek için FTP’yi kullanın.

5-     Sunucunuzdan Destek Alın

Yine, bu yöntemlerin tüm siteler için çalışacağını garanti edemeyiz çünkü bazen sunucunuz yapılandırması bu taktiklerin çalışmasına izin vermez.

Bu nedenle şimdiye kadar hiçbir şey işe yaramadıysa, sunucunuzun yükleme sınırını sizin için artırıp artırmayacaklarını görmek için barındırıcınızın desteğine ulaşmanızı öneririz.

 

Daha fazla WordPress içeriği için: https://www.efehanyildiz.com/wordpress/ linkini ziyaret etmeyi unutmayın!

Efehan Yıldız

Efelerin Efesi sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Ben bu sözü biraz değiştirip Efelerin Efesi değil, Dijitalin Efe’si sözü ile yola çıktım. İddialı bir söz olduğunun farkındayım ama iddialı olmadan da başarı olmaz 🙂

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir