WordPress Uzmanı

İnternetin yeni yarattığı mesleklerden birisi de WordPress uzmanlığı. Diğer yandan bu uzmanlık için meslek yanında bir ilgi alanı demek daha doğru olacaktır. Çünkü bir WordPress uzmanı olmak, sürece gerçekten ilgi duymak ve onu anlamaya çalışmakla alakalı.

En iyi sonuçları da yine bu ilgiyle birlikte WordPress’in önemini kavrayarak elde edebiliyorsunuz. Bu yüzden sizlere WordPress’in önemini ve bir WordPress uzmanı ile çalışmanın avantajlarını aktaracağım.

Evet, WordPress önemli. Bunu anlamak için birkaç istatistiki veriye bakmak yeterli olacaktır. Günümüzde yapılmış internet sitelerinin %35’e yakını, WordPress üzerinden yapıldı. İçerik yönetim sistemleri tarafından yapılmış internet siteleri olarak da bu veriyi daraltabiliriz. O zaman internet sitelerinin %60’ yakınının WordPress aracılığıyla yapıldığını görebiliriz. Anlayacağınız web sitesi yapmak istiyorsanız size önerilecek ilk araç, WordPress olacaktır.

Tam olarak bu yüzden bir WordPress uzmanı ile çalışmak web sitesi yapma yolunda atılacak ilk adımdır. Çünkü WordPress; çok fazla kullanıldığı için önerilmez, kullanılacak çok fazla özelliği olduğu için önerilir.

Bu da size aklınızdaki web sitesini oluşturma konusunda neredeyse sınırsız bir inşaat alanı tanıyor. Ama önce neyin ne olduğunu anlamanız gerek.

WordPress Nedir?

Yukarıda yazılanlardan da anlamış olabileceğiniz gibi WordPress, bir içerik yönetim sistemidir. Ancak sadece bu kadarla sınırlı değildir. WordPress, bir web sitesinin hem arayüz kısmını hem de ziyaretçilerin gördüğü kısmını temsil eder. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması da cabasıdır. Bu da bir web sitesi oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi bulabileceğiniz anlamına geliyor.

Ne demek ihtiyaç duyduğum her şey? Bu, WordPress’in rahatlıkla yararlanabileceğiniz birçok faydası vardır demek oluyor. WordPress’in sunduğu faydalar sayesinde web sitesi oluşturmak oldukça eğlenceli bir hale de bürünüyor. Aracın sunduğu faydalardan birkaçını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 • Kullanım Kolaylığı: Arayüzü oldukça rahat bir kullanıma sahip WordPress sayesinde internet sitenizi kontrol etmek oldukça kolaydır. Böylece son derece hızlı bir şekilde içerik oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz.
 • Ücretsiz: Alan adı ve web barındırma masrafları dışında WordPress kullanma konusunda herhangi bir şeye ödeme yapmanız gerekmez. Ücretli temalar kullanmak isterseniz, o ayrı…
 • Açık Kaynaklı: Yazılım tamamen açık kaynaklıdır. Yani birçok geliştirici WordPress’i her gün daha iyi bir yazılım yapmak için çalışıyor. Bu da sizin için daha iyi olanaklar anlamına gelir.
 • Eklentiler: WordPress’i olduğu gibi kullanmanız gerekmez. Kendiniz eklentiler yaparak ya da hazır eklentileri kullanarak çok daha iyi bir kullanıma erişebilirsiniz. Hali hazırda ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz binlerce eklenti bulunmaktadır.
 • Kod Bilmek: Hiç gerek yok! WordPress, sizi bu dertten kurtarıyor. WordPress bazı yazılım dilleriyle çalışıyor olsa da sizin kullanımınız sırasında herhangi bir kod bilmenize gerek yoktur.

Bunlar buzdağının sadece görünen yüzü. Sadece neden bu kadar yaygın bir şekilde kullanıldığını merak ediyorsanız, yukarıdaki maddeler açıklayıcı nitelikte olacaktır. Diğer yandan bir WordPress uzmanı için web sitesi oluşturma aşamasında yararlandığı şeyler çok daha fazladır.

WordPress Web Tasarım

Evet, internet sitelerini oluşturmak için WordPress kullanabiliyoruz. Bu internet siteleri neler oluyor peki? Sadece blog ya da e-ticaret siteleri mi oluşturabiliriz? Hayal edebileceğiniz her türden web sitesini WordPress üzerinden yapabilirsiniz.

Neden sorusunun burada bir cevabı daha bulunuyor. Yani yukarıda saydığımız faydalar dışında WordPress’in kullanımı konusunda bir önemli nokta daha var. O da arama motoru optimizasyonu, yani SEO.

WordPress şu an seçebileceğiniz en SEO dostu platformlar arasında başı çekmektedir. Hepimizin SEO konusunda dikkate aldığı Google bile bu başarıyı onaylıyor. Bu yüzden WordPress üzerinden web sitesi oluşturmak bir WordPress uzmanı için de çok daha avantajlı hale gelmektedir. Oluşturabileceğiniz web sitesi türlerinden bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Blog Siteleri: WordPress’in ilk amacı blog sitesi yapma amacı güdüyordu. Doğal olarak birçok blog sitesi bugün WordPress kullanıyor.
 • E-Ticaret Siteleri: E-Ticaret hala hızlı bir şekilde büyümeye devam eden bir sektör. İnsanlar da ürün ve hizmetlerini kolay bir şekilde satabilmek için bir web sitesine ihtiyaç duyuyor. WordPress’in e-ticaret eklentileri sayesinde bu durum gerçekten de kolay bir hale gelmektedir.
 • İşletme Siteleri: Şirketlerin dijital dünyaya olan göçü devam ederken burada iyi bir şekilde temsil edilmek büyük önem taşıyor. Müşterilerinize daha kolay ulaşabilmek ve onları işletmeniz hakkında bilgilendirmek için WordPress son derece kullanışlı bir seçenektir.
 • Forum Siteleri: Forum siteleri sayesinde kullanıcılar sorular sorabilir ve deneyimlerini paylaşabilirler. Bu tür devasa kullanıcı havuzuna sahip olacağınız siteler için WordPress kullanmak birçok yükünüzü hafifletecektir.
 • Etkinlik Siteleri: Yapacağınız etkinliklerle alakalı insanları bilgilendirmek, hatta bu etkinlikler için onlara bilet satmak mı? Kullanabileceğiniz onlarca WordPress eklentisi sayesinde bir etkinlik sitesi oluşturmak artık çok kolay bir hale geliyor.

Çok daha farklı alanlarda, çok daha farklı işlevlere uygun internet siteleri de yapmak isteyebilirsiniz. Bir WordPress uzmanı hizmeti sayesinde yapacağınız özelleştirmelerle birlikte limitiniz gerçekten gökyüzü olacaktır.

WordPress Özel Tasarım

Buradan itibaren aslında bir “WordPress uzmanı nedir ve ne yapar?” sorularına cevap vereceğim. Böylece bir WordPress uzmanı ile ne konular üzerinde çalışabilirsiniz çok daha iyi anlayacaksınız. Genel anlamda WordPress kullanımı için hazır temalar seçilir.

Bu temalar üzerinde yapılan bazı değişiklikler sonucu insanlar internet sitelerini hazır hale getirirler. Oldukça kullanışlı ancak daha çok kontrol sahibi olmak istediğiniz durumlarda elinizi bağlayabilecek bir durum.

Özel tasarım WordPress sitelerinde ise tam tersi geçerli oluyor. Eğer temanızı bir WordPress uzmanı ile birlikte hazırlarsanız tüm kontrolü elinize almış olursunuz. Böylece temanızı gerektiği yerlerde istediğiniz gibi şekillendirme ayrıcalığı da elde edersiniz. Bu durum kullanıcı geri dönüşlerine hızlı bir şekilde yanıt vermenizi de sağlayacaktır.

Bundan dolayı bir WordPress uzmanı ile hazırlayacağınız özel tasarımlar geliştirme anlamında da önemlidir. Kullandığınız hazır temaların geliştirme aşamaları onu çok iyi bilen yaratıcıları tarafından durdurulabilir.

Ancak kendi sahip olduğunuz tema ile birlikte her zaman çağın yeniliklerine hızlı bir şekilde adapte olabilirsiniz. Bir WordPress uzmanı hizmeti sayesinde internet siteniz her zaman gelişmeye açık olur.

WordPress UI – UX Tasarım

Çalışacağınız WordPress uzmanı ile birlikte hem UI hem UX tasarımı konusunda eliniz güçlenecektir. Bu kavramlar bir web sitesi tasarlama aşamasında dikkat etmeniz gereken iki önemli unsurdur. UI tasarım, user interface tabirinden geliyor. İnternet sitenizin bütün dış görünümü UI tasarımın bir sonucudur.

UX ise user experince tabirinden gelir ve kullanıcıların sitenizle etkileşime gireceği her şey bu alanda tasarlanır. UI ve UX tasarım birbirleriyle uyumlu şekilde çalışması gereken kavramlardır.

Sitede kullanılacak renkler, butonların site üzerinde yerleşimleri bu tasarımlar sayesinde belirlenir. Bunu da ancak bir WordPress uzmanı hizmeti sayesinde elde edebilirsiniz.

WordPress uzmanı sizin için rakiplerinizi inceleyerek hedef kitlenizin kullanıcı deneyimini inceler. Buna göre internet sitenizde olması gereken farklı tasarım özellikleri planlanır. Daha sonra bu özellikler ile ilgili kullanıcı deneyimleri incelenmelidir. Çünkü etkileşimin artması ya da azalmasına göre farklı çözümler üretilmesi gerekebilir.

Anlayacağınız süreç tamamen kendini tekrar eden bir nitelikte devam ediyor. WordPress uzmanı sürekli olarak kullanıcı deneyimlerini analiz etme ve buna göre yeni planlar oluşturma noktasında size yardımcı olacaktır.

Kullanıcıların sitenizdeki unsurları nasıl gördüklerini ve bunlarla nasıl etkileşime geçtiklerini bilmek sizi her zaman bir adım öne taşır.

WordPress Kurumsal Web Sitesi Tasarım

Yukarıda işletme sitelerinden bahsetmiştik. Günümüzde her türden işletme dijital dünyanın bir parçası olmak için adeta bir yarış içerisindeler. Markalarının internet üzerinde ön planda olmasıyla sağlayacakları kazançlar oldukça fazla. Ancak bunun için mutlaka firmayı temsil edecek iyi bir web sitesinin de olması gerekiyor.

WordPress, kurumsal web sitesi tasarımı anlamında da oldukça etkili bir platform. Bir WordPress uzmanı elinde oluşturduğunuz siteniz, beklentilerinizin çok üstünde bir seviyeye de ulaşabilir. İyi bir web sitesi her zaman fazladan müşteri potansiyeli barındırır. Bunun için web sitesinin tasarımı kadar niteliği de oldukça önemli bir husus.

Kurumsal kimliğinizi WordPress aracılığı ile temsil edebilmenin kolaylığı niteliksel anlamda da kendini gösterecektir. Burada bahsettiğim nokta kullanıcı deneyimi. Kurumsal internet siteleri, kullanıcılar için hazırlanır. İşletmeniz hakkında izlenimleri güçlendirmek için kullanıcı deneyimini kullanmak WordPress sayesinde son derece kolaydır.

WordPress E-Ticaret Web Sitesi Tasarım

İnsanlar için internetten alışveriş yapmak artık su içmek kadar normal bir şey. Bu yüzden bir o kadar kolay olması gerek. Bu yüzden e-ticaret web sitesi oluşturma konusunda da WordPress çok iyi bir tercihtir. WordPress de bu ihtiyaç için son derece faydalı bir araç geliştirdi. Woocommerce sayesinde e-ticaret sitelerinin artık çok daha başarılı olabilir. Siz de bir WordPress uzmanı ile birlikte bu e-ticaret aracını kullanabilirsiniz.

Woocommerce’i bir WordPress eklentisi olarak tanımlayabiliriz. Bu popüler eklenti sayesinde web sitenizi e-ticarete uygun bir hale getirebiliyorsunuz. Ayrıca Woocommerce ile uyumlu birçok yardımcı eklentiyle de birlikte web siteniz için farklı çözümler üretebilirsiniz.

Woocommerce’in faydalarından bazılarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Ücretsiz bir eklenti olduğu için maliyet konusunda bir derdiniz olmaz.
 • WordPress altyapısı ile birlikte çalıştığı için binlerce diğer eklentiyi de Woocommerce ile birlikte kullanabilirsiniz.
 • Eklenti sayesinde müşterilerinizin analizini yaparak hangi ürünlerin daha ön plana çıkarılması gerektiği gibi ayrıntıları görebilirsiniz.
 • Kurulum kolaylığı sayesinde WordPress gibi kod bilme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır.

WordPress sayesinde e-ticaret sitesine sahip olmak oldukça basit. Ancak bir e-ticaret sitesine sahip olmak tek başına yeterli değil. Ürünlerinizi satabilmeniz için tasarımlarınızı ve kurulumlarınızı da düzgün bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bir WordPress uzmanı hizmeti ile birlikte hem kullanım açısından hem de görünüm açısından e-ticaret sitenizi rakiplerinizin önüne taşıyabilirsiniz.

WordPress Sitenin Avantajları

Web siteniz için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin çözümü WordPress ile elinizin altında olur. WordPress’in avantajlarını anlamak için ise özelliklerine bakış atmak son derece yararlıdır:

 • Kullanıcı Arayüzü: WordPress kullanımı oldukça kolay bir arayüze sahiptir. Aracın hedeflerinden birisi de her zaman bu olmuştur. Arayüze alıştıktan sonra bütün düzenlemeleri son derece basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Medya Kitaplığı: WordPress’in sahip olduğu medya kitaplığı sayesinde istediğiniz video ve resimleri tekrar tekrar yüklemeniz gerekmez. Kitaplığa bir kere eklediğiniz takdirde istediğiniz yerde tekrar yükleme yapmadan kullanabilirsiniz.
 • SEO Uyumu: SEO oldukça önemli ve teknik bir konudur. Sitenizin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almasından tutun, sitenize ziyaretçiler çekmeye kadar birçok alanda etkisi vardır. WordPress de SEO uygulamaları ile uyumlu çalışan bir araçtır.
 • Mobil Uyumu: Günümüzde telefon kullanımının ne kadar yaygın olduğunu düşünürsek bu özellik oldukça önemlidir. WordPress, web sitenizi mobil uyumlu bir hale getirme konusunda son derece başarılıdır.
 • Profil Yönetimi: WordPress kullanıcılarınızı sınıflandırarak onlara farklı yetkiler vermenizi de mümkün kılmaktadır. Yani dilerseniz kullanıcılarınızın web siteniz ile alakalı söz sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Topluluk Faydası: Dünya çapında ne kadar fazla kişi tarafından kullanıldığını yukarıda da söylemiştim. Açık kaynak kodlu olması sayesinde herhangi bir sorununuza yanıt verecek binlerce geliştirici bulmanız çok kolaydır.

WordPress tüm bu avantajları elinizin altına veriyor. Ancak bu avantajları doğru bir şekilde değerlendirmek tamamen sizin elinizde. Bu yüzden bir WordPress uzmanı ile çalışarak sahip olduğunuz avantajlardan sonuna kadar faydalanabilirsiniz.

Neden WordPress Uzmanı Tercih Etmeliyim?

Bir “WordPress uzmanı nedir?” sorusunun cevabını yeterince verdik. Şimdi de “Neden bir WordPress uzmanı ile çalışmalıyım?” sorusuna geldi sıra. Anlattıklarımdan da anlayabileceğiniz gibi WordPress, kullanımı kolay olmasıyla ünlü olsa da sürekli gelişen ve değişen bir araçtır.

Bu gelişim ve değişimi takip etmek ise oldukça zorlu bir süreç. WordPress uzmanlığının değeri de burada anlaşılıyor.

Birlikte çalışacağınız bir WordPress uzmanı, sizin için kullanıcı geri dönüşlerini değerlendirecektir. Bununla birlikte başarmak istediğiniz noktalar için gerekli değişimleri yapmanıza da yardımcı olacak.

Ayrıca WordPress ile ayrı düşünülmemesi gereken SEO çalışmaları konusunda da bir WordPress uzmanı ile çalışmak faydalıdır. Çünkü WordPress’in kendisi de SEO konusunda son derece hassas bir yaklaşım göstermektedir.

SEO çalışmaları oldukça karmaşık ve uzun süreli bir süreç demektir. Bu süreç boyunca kapsamlı bir araştırma yaparak sitenizin nelere ihtiyacı olduğunu tespit etmek bir WordPress uzmanı ile mümkündür. Bu sayede hedef kitlenizle alakalı en iyi çözümleri ortaya çıkarabilir ve web sitenizi geliştirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

WordPress uzmanı ne iş yapar?

Bir WordPress uzmanı, bu araçla oluşturacağınız web sitenizin her açıdan işlevsel olması için çalışır. Site tasarımlarından, kullanıcı etkileşimlerine kadar her konuda uygun çözümler üretir. Yaratıcı düşünme stratejisi sayesinde sitenizi ziyaretçi gözünden görebilir ve eksiklerini tespit edebilir.

WordPress özel site nedir?

Hedef kitlenizle iyi bir iletişim kurmak için neler istediklerini, nelere dikkat ettiklerini analiz etmeniz gerekir. Bu analizler sonucunda WordPress sayesinde özel bir web sitesi tasarlayabilir ve hedef kitlenizi daha da büyütebilirsiniz.

WordPress site tasarımı nasıl yapılır?

Web sitelerinin tasarımları en önemli aşamalardan biridir. Hazır temalar kullanabilir ya da kendiniz için bir tema oluşturabilirsiniz. Bu yüzden bir WordPress uzmanı site tasarımları yapmak adına WordPress’in kendi araçlarıyla birlikte profesyonel tasarım araçları da kullanır.

WordPress kullanmak zor mu?

Kurulumu kolay olsa da kullanımı hızlı bir şekilde evrim geçirdiğinden takip etmesi zor olabilir. Ancak öğrenerek bunun da üstesinden gelinebilir. WordPress eğitimi sayfama giderek neler öğrenebileceğinizi görebilirsiniz.

Sonuç

Tüm bunların sonunda WordPress, bir web sitesi oluşturabilmek adına kullanılacak en verimli araçlar birisidir. Ancak nasıl kullanılacağını iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Bunu da sizlere verdiğim WordPress eğitimi sayesinde çok başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. WordPress kurulumundan, eklentilerin nasıl kullanılacağına kadar baştan sona komple bir eğitim alabilirsiniz. Ayrıca web sitenizi SEO uyumlu bir hale getirmek için de gerekli adımları göreceksiniz.

Alacağınız WordPress eğitimi sayesinde bir WordPress uzmanı ile çalışmadan kendi web sitenizi oluşturmanız son derece mümkündür. Çünkü alacağınız eğitim kendinizi yaratıcı anlamda da nasıl geliştirebileceğinizi göstermektedir. Böylece kendinizi de bir WordPress uzmanı haline dönüştürebilirsiniz. Eğitim boyunca neler öğrenebileceğinizi detaylıca öğrenmek için ekibimle irtibata geçebilirsiniz.