WordPress Site Taşıma

WordPress site taşıma, sanılanın aksine kısa süreli ve kolay bir işlemdir. Taşıma aşamasında iki farklı yol kullanılabilir. Manuel ve otomatik olmak üzere her iki yolun da kullanılması mümkündür. Bu yollar hakkında detaylı bilgileri aldığınızda, seçim yapmanız kolaylaşacaktır.

Manuel taşıma sürecinin otomatik yola göre nispeten daha zor olduğunu söylemek mümkündür. En azından taşıma işlemi yapacak kişilerin pratiği olmasına dikkat edilmelidir. Sadece FTP kullanmayı biliyor olmak sistemli bir süreç için yeterli değildir.

WordPress temel anlamda web sitelerinde yapılması gereken birçok işlemi yapma avantajı sunar. Ancak büyük web siteleri için yeterli olmadığı durumlar söz konusudur. Özellikle e-ticaret sitelerinde daha iyi performanslara ihtiyaç duyulmaktadır. Site taşımanın genellikle bu sebeplerle yapıldığı da söylenebilir.

WordPress Site Taşıma Nedir?

WordPress, PHP programlama diline sahip olan kişisel yayın sistemi olarak kurulmuştur. Taşınabilir çekirdek, dinamik sayfalama, içerik yönetimi gibi birçok özelliği mevcuttur. Kullanımı kolaydır ve içeriğinde birçok temaya yer verir.

İnternet sitelerinin ulaşılabilir olması için hosting alması gerekir. Çeşitli sebeplerle hosting taşıma işlemleri yapılmasına gerek duyulur. Bu sebeplerin ne olduğu, yeni hosting ile neler beklendiği kapsamlı bir şekilde belirlenmelidir.

Hosting taşımaya karar verildiği kullanılabilecek farklı eklentiler vardır. WordPress site taşıma cPanel ve FTP üzerinden yapılabilir. Site taşıma kısa bir tabirle, aynı web sitesinin farklı bir alan adı ile hizmet vermesidir.

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

Site taşıma, web sitelerinin yazılımlarına göre değişiklik gösterir. WordPress tarafından desteklenen bir web sitesi, birden çok yöntemle taşınabilir. WordPress site nasıl taşınır?

 • cPanel üzerinden
 • FTP üzerinden
 • Eklenti kullanımı ile taşıma

Yöntemlerin işleyişleri farklılık gösterse de benzer şekilde yürütülür. cPanel ve FTP programlarına sahip olunduğunda eklenti kullanımı genellikle tercih edilmez. Ancak büyük bir e-ticaret sitesi taşınırken eklenti ile taşımanın daha sağlıklı sonuçlar verdiği bilinmektedir.

WordPress site taşıma karmaşık ve zor olmamasına karşın riskli bir süreçtir. Site içerisinde yapılan SEO çalışmaları, görseller, grafikler gibi her detayın yeni adrese taşınması gerekir. Aynı zamanda yeni adres, arama motorlarında görünürlüğünü kaybetmemelidir. Tüm yöntemler ve taşıma aşamalarını içeriğin devamında detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

cPanel ile Site Taşıma

cPanel, Linux tabanlı sunucularda kullanılan bir kontrol-yönetim panelidir. Hosting işlemlerinin büyük kısmı bu panel üzerinden gerçekleştirilebilir. WordPress sitesi cPanel ile taşınırken bir nevi cPanel’den cPanel’e aktarım yapılmaktadır. Taşıma aşamasında izlenen adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle cPanel sistemi ile web sitesinin bir yedeğini elde etmeniz gerekir.
 • Dosyalar menüsü altından “Compress” seçeneği ile yedekleme aşamasına gelebilirsiniz.
 • Daha sonra yeni hosting hesabını ile cPanel sistemine giriş yapmalısınız.
 • Bu aşamada yükleme seçeneği karşınıza çıkar ve başarılı bir şekilde tamamlanır.
 • Son olarak eski sunucuya dönmeli ve veri tabanını indirmelisiniz.

Veri tabanı değişiklikleri ardından değişiklikleri kaydederek çıkış yapmalısınız. Hosting satın aldığınız firmalar genellikle cPanel girişi için yardımcı olmaktadır. Eğer cPanel kullanabileceğiniz bir işletim sistemi yoksa diğer yöntemleri uygulayabilirsiniz.

WordPress Hosting Çözümleri fırsatlarını ve kampanyalarını kaçırma!

FTP ile Site Taşıma

WordPress site taşıma için sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise FTP ile taşıma sürecidir. FTP üzerinden yapılan işlemlerin, cPanel ile hemen hemen aynı olduğunu söylemek mümkündür. Sadece kullanmış olduğunuz uygulamalar farklılık gösterir.

Başlangıçta dosyaları bilgisayara indirmeniz gerekir. Daha sonra eski hosting paneli ile veri tabanı indirilir. Yeni veri tabanı oluşturulduktan sonra ise kullanıcı adı değiştirilir. Yapılan değişiklikler kaydedildiğinde açık olan diğer sekmeleri kapatmanız gerekir.

FTP ile taşımanın adımları uzun, karmaşık ve yorucu olabilir. Bu nedenle birçok web sitesinin eklentiler ile taşınmaya başladığı bilinmektedir. Ancak bu programları kullanma şansınız varsa adımlarını doğru takip ederek başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Kampanyalı WordPress Eğitimi Fırsatını Kaçırma! Hemen İletişime Geç!

Eklentiler ile Site Taşıma

WordPress taşıma eklentileri; sürüm, PHP sürümü, Türkçe dil desteği ve ücretsiz olmalarına göre sınıflandırılmıştır. Kullanabileceğiniz birçok eklenti ücretsiz kullanım şansı sunar. Eklentilerin sağladığı bir diğer avantaj sitelerin parça parça yedeklenmesi imkanıdır. Kullanabileceğiniz WordPress site taşıma eklentileri şunlardır:

 • Duplicator
 • All-in-One WP Migrationa
 • Migrate Guru: Migrate & Clone WordPress Free
 • WP Migrate DB
 • BackupBuddy
 • UpdraftPlus
 • Super Backup and Clone
 • VaultPress
 • Click Migration

cPanel ve FTP ile WordPress site taşımada nadiren görülen sorunlar vardır. Örneğin, yeni hosting hesabında resimlerin görünmemesi sorunu bu programlarda görülür. Ancak eklenti ile site taşıma, özellikle büyük siteler için çok avantajlı ve kullanışlıdır. Bu gibi sorunlar görülmez, sitenin alınmak istenen kısımları taşınabilir.

WordPress Site Kopyalama

WordPress site taşıma eklentisi, bir nevi sitenizi farklı bir hostinge kopyalama olarak tanımlanabilir. Aynı web sitesi üzerinden farklı bir hostinge geçme amacı değişiklik göstermektedir.

Hosting firmasından memnun olmamanız, ücretlerinin fazla olması gibi etkenlerle değişiklik yapabilirsiniz. Site taşıma süreçleri, masrafsız ve kolay süreçlerdir. Sadece site taşıma konusunda pratiğin olması ve deneyim önemlidir.

Site kopyalama sürecinde sitenin sadece bir kısmını almak isterseniz, eklenti kullanmalısınız. Tamamını taşımak istediğinizde ise programlar sayesinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu programların FTP ve cPanel olduğuna değinmiştim.

WordPress Site Taşıma Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet sitelerinin taşınması büyük risk içermektedir. Ufak hatalar dahi ciddi masraflar açabilecek sonuçları ortaya çıkarabilir. Site içerisinde yapılan SEO işlemlerinin de ortadan kalkma riski vardır. Bu faktörler doğrultusunda dikkat edilmesi gereken başlıca etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelikle plan yapılmalıdır.
 • Yeni domain adı, SEO uyumlu olacak şekilde satın alınmalıdır.
 • Taşınacak web sitesinin yedeği olmalıdır.
 • Arama motorları botlarında taşınan site görünürlüğe kapatılmalıdır.
 • Yeni internet sitesine yönlendirmeler yapılmalıdır.

Domain adı değiştirilecekse FTP ve cPanel programlarında izlenecek adımlara da dikkat edilmesi gerekir. Domain değiştirme e-ticaret markasının tanınırlığını azaltabilir. Bu nedenle üzerinde durulması gereken önemli bir noktadır.

WordPress Domain (Alan Adı) Değiştirme

Web siteleri taşınırken alan adı aynı kalabileceği gibi değiştirme işlemi de yapılabilir. Eğer yeni bir domain alınacaksa, üzerine düşünülmüş bir isim olması önemlidir. Örneğin, internet kullanıcıları “.com” gibi uzantılara daha çok güven duyar ve tıklanma oranı daha yüksektir.

Alan adının karakter sayısı ve internet geçmişi olup olmaması da dikkat edilmesi gereken etkenlerden biridir. Doğru bir alan adı, arama motorlarında görünürlüğün artmasına da katkı sağlayacaktır.

Yeni alan adını satın aldığınızda, web sitesi taşıma aşamasında değişiklik yapabilirsiniz. Program üzerinden yapılan taşıma sürecinde program içerisinde yönlendirme yapılır. Eklentilerle taşıma aşamasında da kolaylıkla yeni alan adı kullanılabilir.

WordPress Siteyi Başka Domaine Taşıma

WordPress sitesini farklı bir alan adına taşıma, hosting taşıma ile aynı süreci kapsamaktadır. Kullanabileceğiniz taşıma yöntemlerine, işletim sistemlerine göre karar verebilirsiniz. Linux işletim sistemlerinde cPanel kullanılmaktadır.

Hosting firmaları, programları kullanabilmeniz adına geçici şifreler verir. Eğer deneyimli değilseniz, taşıma sürecinde destek almanız önemlidir. Site taşınırken yapılan hatalar, daha önceki değişikliklerin boşa gitmesine neden olabilir.

Alan adı, e-ticaret firmasının marka kimliğini yansıtıyor olmalıdır. Uzantısı, karakter sayısı gibi her etken, müşteri kitlesini etkiler. Taşınacak web sitesi aynı olsa da siteye yönlendirme yapılmadığı sürece müşteriler değişikliği fark etmeyebilir.

Sonuç

Sonuç olarak WordPress site taşıma işlemleri, bireysel olarak da yapabileceğiniz kolay ancak riskli süreçlerdir. Bu noktada eğitim aldığınızda, işlemlerinizin tamamını ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

WordPress site taşıma üzerine vermiş olduğum eğitim, son derece kapsamlıdır. Sitenizi yeni bir hostinge taşımak için ve domain değişikliği için de hizmet alabilirsiniz. Zaman kaybetmemeniz, işletmenizi büyütmeniz adına en önemli adımlar olacaktır.

S.S.S

Neden Site Taşıma Hizmetinden Sonra Resimlerim Gözükmüyor?

Nadiren karşılaşılan bu sorun, eklentilerin site veritabanında değişiklik yapmasından kaynaklanır. CPanel ve FTP ile sorununun düzeltilmesi mümkündür. Eski alan adının geçtiği dosyalar düzenlendiğinde, resimler gözükmeye başlayacaktır.

Efehan Yıldız

Efelerin Efesi sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Ben bu sözü biraz değiştirip Efelerin Efesi değil, Dijitalin Efe’si sözü ile yola çıktım. İddialı bir söz olduğunun farkındayım ama iddialı olmadan da başarı olmaz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir