WordPress Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Dijital dünyada yer alan tüm platformlarda kullanıcıların şifre sıfırlaması oldukça faydalı bir uygulamadır. Dolayısıyla hesabın güvenliğini korumak için belirli aralıklarda şifre değişikliği yapılmalıdır. WordPress platformunda da tüm kullanıcılar önlem amaçlı olarak parolalarını düzenli olarak değiştirmelidir.

Kolay kullanılabilir arayüzü sayesinde WordPress şifre sıfırlama konusunda oldukça kullanıcı odaklı bir tutuma da sahiptir. Bu sayede pratik bir şekilde şifrenizi sıfırlayabilir ve projelerinize kaldığınız yerden rahatlıkla devam edebilirsiniz.

WordPress, şifre sıfırlamak istediğiniz zaman sizler için pratik çözümler sunmaktadır. Kurulumu tamamladıktan sonra sakladığınız mail ya da kullanıcı adı gibi detayları biliyorsanız kolaylıkla şifrenizi yenileyebilirsiniz. Bu yazıda da en kolay ve hızlı şekilde WordPress şifrenizi nasıl güncelleyebileceğinizi ele alacağım.

WordPress Şifre Sıfırlama Yolları

WordPress ve benzeri sitelere giriş yaparken şifre kısmı genellikle otomatik doldurulduğundan cihaz değişikliği gibi durumlarda unutulabiliyor. Böyle durumlarda WordPress’in sağladığı şifre sıfırlama yollarını kullanarak kolaylıkla problemi ortadan kaldırabilmek mümkün. Platformun sunduğu şifre sıfırlama seçenekleri de şu şekilde sıralanabilir:

  • phpMyAdmin üzerinden şifre değişikliği
  • WordPress panelinden şifre değişikliği
  • Yönetici panelinden şifre değişikliği

WordPress şifre değiştirme süreci sanıldığı kadar sancılı değildir. Oldukça fazla seçenek sunulduğundan bir tanesini tercih ederek kolaylıkla şifrenizi yenileyebilirsiniz. Yukarıda sıralanan seçeneklerden hangisinin kullanılacağı tamamen seçime bağlıdır. Nasıl bir problem yaşıyorsanız, ona uygun bir şifre sıfırlama alternatifine başvurabilirsiniz.

WordPress Giriş Ekranı Üzerinden Şifre Sıfırlama

WordPress şifre sıfırlama her zaman şifreler unutulduğunda değil zaman zaman güvenliği artırmak için de değiştirilmektedir. Bu durumda da sayfanız üzerinden şifrenizi değiştirebileceğiniz gibi aynı zamanda giriş ekranında yenileyebilirsiniz.

Eğer giriş panelinde iseniz direkt olarak “Şifremi Unuttum” butonuna tıklayarak kolaylıkla parola değiştirme sürecinizi başlatabilirsiniz.

Mail adresi, kullanıcı adı gibi bilgiler mevcut ise bu süreç daha kolay bir şekilde sonlanacaktır. Platformda giriş yaptığınız mail adresi üzerinden gönderilen bağlantı yardımı ile siz de kolaylıkla şifrenizi yenileyebilirsiniz.

“WordPress şifre unuttum” ibaresine tıklandığı takdirde sistem otomatik olarak yönlendirici bağlantılar gönderir. Bu sayede güvenliğinizi artırarak platforma yeniden geri dönebilirsiniz.

Fakat bazı durumlarda siz talep vermeden de bu yönlendirici bağlantı maillerini almış olabilirsiniz. Bu tarz durumlar ile karşılaştığınızda hemen şifrenizi değiştirmeniz gerekir. Aksi halde hesabınız ele geçirilebilir.

Wordpress Şifre Sıfırmlama
WordPress Giriş Ekranı Üzerinden Şifre Sıfırlama

cPanel’den Şifre Sıfırlama

Bazı kullanıcılar WordPress paneline giriş yaparken ekranda çıkan “Şifremi Unuttum” butonunu alamamaktadır. Bunun sebebi ise bilgisayarlarında sunucu kurulu olmamasıdır. Dolayısıyla e-posta alamayan kullanıcılar bu işlemi başka bir şekilde de yapabilirler.

İşlem adımlarından ilki kullanıcıların cPanele giriş yapmasıdır. Daha sonrasında ise veritabanı – phpMhAdmin yazan kısma tıklanmalıdır. WordPress’in kurulmuş olduğu veritabanını seçilerek sol tarafta yer alan _users tablosuna giriş yapılmalıdır.

Bu adımların sonrasında ise açılan sayfada kullanıcının hesabı bulunarak yeniden düzenleme talebi gönderilir. Talep, “Düzenle” butonuna tıklanarak aktif hale getirilir. En son aşamada ise düzenlenen kısımda password yazan yere gereken kod yazılıp kaydedilir.

Bu aşamaların her biri doğru olarak yerine getirildiği takdirde kullanıcılar rahatlıkla sisteme giriş yapabilmektedir. Geçici bir şifreyi uzun süreli kullanmak yerine en kısa zaman içinde kendi belirlediğiniz bir şifre ile parolanızı güncellemeniz gerekir.

Burada yapmanız gereken asıl işlem: https://www.md5hashgenerator.com/ adresinden şifrenizi yazıp veritabanı üzerinde yazmanız gerekmektedir. Aşağıdaki görselde örnek gösterilmiştir.

MD5 Hash Generator
md5 Şifre Oluşturma

Admin Panel Üzerinden Şifre Sıfırlama

Eğer WordPress platformunda yönetici paneline giriş yapabildiyseniz, mail adresinizi kullanmadan da şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bazı anlarda e-posta adresine ulaşamayan kullanıcılar bu yöntemi de tercih etmektedir. Oldukça faydalı bir alternatif olan yönetici panelinden şifre değişikliği için WordPress oturumunun kapatılmış olmaması gerekir.

Bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını da kontrol edebilmek mümkündür.

Bazı kullanıcılar işlem sonrasında almaları gereken mesajı almamakta ve tekniğin başarısız olduğunu düşünmektedir.

Eğer ki başarılı olup olmadığından şüpheniz var ise bu durumda yapmanız gereken en sağlıklı adım oturumu kapatmaktadır. Tekrar giriş yaparken şifreyi girdiğinizde başarılı olduğunu göreceksiniz.

Fakat yine bazı sebeplerden dolayı siteye erişemiyorsanız, farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. WordPress, farklı yöntemler ile de herhangi bir zarar vermeden ve sorun yaşamadan, şifrenizi değiştirebilme şansı sunmaktadır.

Panelden Şifre Nasıl Değiştirilir?

Bu işlemi yapabilmek için öncelikli olarak yönetici paneline girilir. Daha sonra buradaki kullanıcılar ve profiliniz kısmına tıklanır. Karşınıza çıkan panelde ise hesabınız ile ilgili tüm bilgiler yer almaktadır.

Sonrasında bölümün alt kısmında yer alan “Profil” alanına giriş yaparak buradan da WordPress şifrenizi, mevcut parolayı hatırlamadan da değiştirebilirsiniz. Dolayısıyla güvenliğinizi hesabınızda online durumunda iken artırabilir ve olası risklere karşı önlem alabilirsiniz.

Bu aşamada tek yapılması gereken “Parola Oluştur” kısmına tıklamaktır. İlerleyen adımlarda ise güvenli bir şekilde hesabınızı kullanabilirsiniz.

Şifrenizin zayıflığından şüphe ediyorsanız da bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda geçici şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra da bu yöntem sık sık tercih edilen bir şifre değiştirme tekniği olarak öne çıkmaktadır.

Admin Panelden Şifre Değişikiliği
Worpdress Admin Panel Üzerinden Şifre Değişikiliği
Yönetici Panelinden Şifre Değiştirme Detayları

Her aşamada olduğu gibi yönetici panelinin de belli başlı detayları mevcuttur. Bu detaylardan bir tanesi şifrenin zayıflığıdır. Eğer giriş yapmak ve güncellemek istediğiniz şifre için WordPress “Şifre Zayıf” uyarısı veriyorsa izlemeniz gereken birkaç adım mevcuttur. Her şeyden önce şifre zayıf olsa da kullanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

“WordPress şifrenizi sıfırlarken hangi durumlarda zayıf şifre uyarısı alınabilir?” sorusu da sık sık merak edilen bir detaydır. WordPress şifre sıfırlama 12345 gibi parolalar genellikle zayıf bulunmakta ve hatta kabul edilmemektedir. Bu tarz şifreler yabancı kişilerin de hesabınıza girişini kolaylaştırdığı için tercih edilmemelidir. Bu nedenle olabildiğince eşsiz bir şifre kullanmaya özen göstermelisiniz.

Şifrenizi girdikten sonra sayfanızın en alt kısmında yer alan “Profili güncelle” butonuna tıklamanız da oldukça önemlidir. Bu yöntemi uyguladıktan sonra sekmeyi yeniden yükleyip “Profil güncellendi” ibaresini görmelisiniz. Alacağınız bu uyarı, profilinizin ve şifrenizin değiştiğine bir teminattır.

Sonuç

Kısacası WordPress’in şifre değiştirme hizmetinden bahsedilecek olursa, sistem size pek çok basit alternatif sunmaktadır.

Platformuna giriş yaparken şifreniz ile ilgili bir problem yaşıyorsanız, bunun çözümü oldukça basittir. Aynı zamanda platformun içindeyken de şifrenizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda da kolay bir şekilde parola değişikliği yapabileceğiniz pek çok farklı alternatif yer almaktadır.

WordPress, titiz arayüzü ve kolay kullanılabilir sistemi ile sizlere pek çok alanda pratik çözümler sunmaktadır.

Şifre değişikliği artık WordPress sisteminde zor bir işlem değildir. Güvenlik önlemlerinizi rahatlıkla alabilir ve ister sitede aktifken isteğe bağlı olarak da giriş panelinden bu işlemleri yapabilirsiniz. 

WordPress şifre sıfırlama ve daha pek çok konuda siz de daha fazla bilgi sahibi olmak için sunduğum hizmetlere göz atabilirsiniz.

WordPress’in yanı sıra dijital pazarlama alanına yönelik en güncel bilgilerden de haberdar olabilmek için web siteme göz atabilirsiniz. Diğer yandan Online WordPress eğitimi paketi satın alarak WordPress alanına kendinizi hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

WordPress Şifre Sıfırlama Sınırı Var mı?

WordPress platformunda şifre sıfırlama konusunda herhangi bir sınırlandırma mevcut değildir.

WordPress Şifremi Unuttum, Ne Yapmam Gerekiyor?

Bu durumda bir “Şifre değiştirme bağlantısı” talep etmek için “Şifremi unuttum” butonuna tıklayarak gerekli talimatları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Efehan Yıldız

Efelerin Efesi sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Ben bu sözü biraz değiştirip Efelerin Efesi değil, Dijitalin Efe’si sözü ile yola çıktım. İddialı bir söz olduğunun farkındayım ama iddialı olmadan da başarı olmaz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir