Rank Math SEO Kurulumu

WordPress tabanlı web siteler için kullanılması gereken ilk eklentiler arasında Rank Math SEO yer alıyor. SEO konusunda sağladığı birçok avantaj sayesinde, Rank Math SEO web sitenizin arama motoru optimizasyonunu en doğru şekilde yapmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca, önemli özelliklere sahip olmasına rağmen bu işlemleri ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. SEO konusunda sahip olduğu avantajlar dolayısı ile birçok kullanıcı Rank Math SEO kurulumu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyor.

Rank Math SEO, SEO konusunda web site kalitesini yükseltmek isteyen kişilerin başvurduğu ilk eklenti olarak karşımıza çıkıyor. Eklentinin kullanıcı dostu olması ve diğer SEO eklentilerinin sahip olmadığı özelliklere sahip olması Rank Math SEO’yu en iyi SEO eklentileri arasında üst sıralara yerleştiriyor. Eklentinin sağladığı avantajlar sayesinde web sitenizin içerik kalitesini yükseltebilir ve arama motorların üst sıralarda yer edinebiliyorsunuz.

Rank Math SEO Kullanımı

Rank Math SEO eklentisini en iyi SEO eklentileri arasında zirveye yerleştiren etkenler arasında Rank Math SEO’nun kolay kullanımı yer alıyor. Kullanıcı dostu olmasından dolayı birçok kişi kolaylıkla eklentiyi kullanabilir. Böylelikle, web siteniz arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacaktır. Tek yapmanız gereken eklentinin size gösterdiği yolu izlemek.

WordPress SEO eklentisi denildiğinde genellikle akla Yoast SEO geliyor. Ancak, Rank Math SEO ile karşılaştırıldığında, Yoast SEO’nun daha az özelliklere sahip olduğunu görülmektedir. Rank Math SEO’nun kullanıcılara sağladığı avantajlar arasında şunlar yer alıyor:

 • Çeşitli snippetlar
 • SEO analizi
 • Site haritası
 • Yönlendirme
 • WooCommerce

Rank Math SEO eklentisini indirip kurduğunuzda birçok özelliği de ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak, eklentiyi satın alarak, ücretsiz sürümde olmayan diğer özellikleri de kullanabilirsiniz.

Rank Math SEO Nasıl Kurulur?

Rank Math SEO kurulumu oldukça basit birkaç işlemden oluşmaktadır. Eklentiyi kurmak için iki yöntem bulunuyor. Bu yöntemler arasında FTP ile kurulum veya doğrudan WordPress panelinden eklentiyi indirerek kurmak yer alıyor. Rank Math SEO FTP ile kurulumu için aşağıdaki adımları takip edin.

 • WordPress eklenti sayfasına giderek Rank Math SEO’yu
 • İndirdiğiniz dosyayı FTP aracılığı ile wp-content klasörü içerisinde yer alan plugins klasörüne atın.
 • Son olarak WordPress eklentiler kısmında Rank Math SEO’yu etkinleştirin.

Rank Math SEO kurulumunu doğrudan WordPress üzerinden gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • WordPress panelinden eklentiler kısmına girin.
 • Arama bölümüne Rank Math SEO sorgusunu girin ve eklentiyi indirin.
 • Eklentiyi indirdikten sonra etkinleştirmeyi unutmayın.

Yukarıda yer alan adımları takip ederek Rank Math SEO kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra geriye Rank Math SEO ayarlarını yapmak kalıyor. Eklentiyi ilk kez yüklediğinizde karşınıza kurulum sihirbazı çıkacaktır. Kurulum sihirbazı Rank Math SEO ayarlarını en optimize şekilde yapacaktır. Ancak, dilerseniz eklentinin ayarlarını kendiniz de yapabilirsiniz.

Neden Rank Math SEO?

Rank Math SEO Kurulumu 2021

Rank Math SEO’nun kullanılmasındaki en önemli etken kuşkusuz eklentinin sunduğu önemli avantajlar. Öncelikle, uygulama bize iki tane ayarlar seçeneği sunuyor. Bunlar basit ve gelişmiş ayarlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu ayarlar aracılığı ile web sitenizin optimizasyonu uygun bir şekilde gerçekleştirerek kalitesini arttırabilirsiniz.

Diğer SEO eklentilerinde olduğu gibi Rank Math SEO da kullanıcılarına kolay bir şekilde anlaşılabilen bir rehber sunuyor. Bu rehber sayesinde web sitenizin bilgilerini Google Analytics’e kolay bir şekilde aktarabiliyorsunuz.

Rank Math SEO’nun diğer SEO eklentilerine karşı önemli bir üstünlüğünün bulunduğu konu anahtar kelimeler. Bu noktada, Rank Math SEO, diğer eklentilere oranlara ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz daha fazla anahtar kelime analiz özelliği sağlıyor. Rank Math SEO’da ücretsiz versiyonda 5 tane anahtar kelime analizi özelliği yer alırken, diğer SEO eklentilerinde bu rakam sadece 1. Ayrıca, Rank Math SEO içerikleriniz için anahtar kelime önerileri sunarken aynı zamanda bu anahtar kelimeleri puanlayarak daha iyi seçimler yapmanızı sağlıyor.

Rank Math SEO Avantajları Nelerdir?

Rank Math SEO’nun kullanılmasında tek amaç tabi ki anahtar kelime analizi veya ücretsiz olması değil. Eklenti, aynı zamanda ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz birçok özellik de sunuyor. Rank Math SEO’nun en önemli avantajlarından birisi de ücretsiz olarak bu kadar geniş bir özellik sunması. Dilerseniz, eklentinin ücretli versiyonundan da faydalanıp daha geniş özelliklere de sahip olabilirsiniz. Uygulamanın ücretsiz özellikleri arasında ise şu özellikler yer almakta:

 • İçerikleriniz için kullanabileceğini çok sayıda SEO uyumlu şablonlar
 • XML Site haritası
 • Sosyal medyalarınız için kullanabileceğiniz açıklamalar
 • Site içinde verebileceğiniz linkler
 • Google Analytics ile entegre bir şekilde çalışması
 • 5 kelimeye kadar anahat kelime analizi
 • Yönlendirmeler
 • Local SEO
 • İç linkleriniz için öneriler

Rank Math SEO eklentisinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz özellikler yukarıda yer alıyor. Diğer SEO eklentileri ile karşılaştırdığımızda, Rank Math SEO’nun birçok açıdan önce çıktığınızı görüyoruz. Tüm bu özelliklere ek olarak, Rank Math SEO Premium özelliğe de sahip. Premium özellik sayesinde yukarıda yer alan avantajlardan daha fazlasını da elde edebilirsiniz.

Neden Bir SEO Eklentisine İhtiyacınız Var?

SEO, web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalardır. SEO eklentileri ise web sitenizin SEO açısından daha kaliteli bir hale gelmesini sağlar ve site sıralamanızın yükselmesinde önemli rol oynar. Özellikle WordPress temelinde sayısızca SEO eklentisi bulunuyor. Bu SEO eklentileri arasında ise en avantajlısını seçmek gerekiyor. Rank Math SEO, bu noktada öne çıkan bir SEO eklentisi. Rank Math SEO eklentisi ile birlikte web sitenizde yer alan aşağıdaki noktaları geliştirebilirsiniz.

 • Site hızınızı arttırabilirsiniz.
 • Kullanıcı dostu bir arayüz oluşturabilirsiniz.
 • Gelişmiş SEO ayarları sayesinde SEO’ya önemli katkı sağlar.
 • Yönlendirme özellikleri

Rank Math SEO eklentisi ile birlikte web sitenizde yer alan optimizasyonu geliştirebilir ve sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Rank Math SEO Ayarları

Rank Math SEO Kurulumu 2021

Rank Math SEO eklentisinden tam verim almak için uygulamanın ayarlarını bilmeniz gerekiyor. Böylelikle içeriklerinizi iyi ve doğru bir şekilde optimize ederek web sitenizin kalitesini arttırma fırsatına erişebiliyorsunuz. Rank Math SEO ayarları hakkında aşağıda yer alan maddelere bakabilirsiniz.

Odak Anahtar Kelime

Odak anahtar kelime içeriklerinizde önemli bir yer tutuyor. Hatta içeriklerinizin en önemli noktası diyebiliriz. Bu noktada içeriğiniz için bir anahtar kelime belirleyin. Burada 3 taneden fazla olmamak kaydı ile birden fazla anahtar kelime ekleyebilirsiniz.

SEO Başlığı

Burada dikkat çekici bir başlık girmeniz gerekiyor.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

İçeriğinizin URL bağlantısıdır. Belirlediğiniz anahtar kelimenin URL adresinizde yer alması oldukça önemlidir.

Meta Açıklama

Buraya eklediğiniz metin SERP kısmında gözükmektedir. Ayrıca, bu kısıma yazacağınız yazı 160 karakterden fazla olmamalıdır.

Yukarıda yer alan Rank Math SEO genel ayarları içeriğinizin daha kaliteli olması için dikkatlice yapılması gerekir. Rank Math SEO, bu konuda sunduğu avantajlar sayesinde kolay bir şekilde içeriğinizin kalitesini arttırmaya olanak sağlıyor. Ayrıca, bu işlemleri gerçekleştirirken de oldukça kolay bir kullanım ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Tüm avantajları düşünüldüğünde, Rank Math SEO’yu kullanmamak için hiçbir sebep kalmıyor. WordPress SEO eklentileri arasında Rank Math SEO oldukça önemli bir yere sahip.

Efehan Yıldız

Efelerin Efesi sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Ben bu sözü biraz değiştirip Efelerin Efesi değil, Dijitalin Efe’si sözü ile yola çıktım. İddialı bir söz olduğunun farkındayım ama iddialı olmadan da başarı olmaz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir